$109.00
The Optika Batten is a sleek, low-glare 120cm linear LED light featuring integrated 3CCT technology (2700K–4000K), allowing you to customise the colour temperature to suit your space. Available in black or white, this modern indoor fitting is perfect for kitchens, laundries, offices, or workspaces where clean, efficient, and comfortable lighting is essential.
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 4 × 122 cm |
| Mounting Type | Batten |
| Physical Colour | Black, White |
| Colour Group | Black, White |
| Watts | 36W |
| Colour Temperature (CCT) | 2700K – Extra Warm White, 3000k – Warm White, 4000k – Neutral, Colour Selectable |
| IP Rating | IP20 |
| CRI | >93 |
| Input Voltage | 240V |
| LED | LED |