$41.00
The Elite 100 is a round dimmable LED recessed downlight with remote driver ideal for the replacement of 50W Halogen downlight. Excellent heat dissipation technology for the LED array with the added assurance of a remote driver the ELITE 100 will provide years of service life. Constructed of aluminium and polycarbonate the ELITE 100 is suitable for almost any environment.
| Weight | 0.33 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 11.5 × 9.5 cm |
| Mounting Type | Downlight |
| Physical Colour | White |
| Watts | 10w |
| Colour Group | White |
| Colour Temperature (CCT) | 5000k – Soft Daylight |
| Lumens | 860lm |
| IP Rating | IP20 |
| Dimming Options | Dimmable |
| Diameter | 100mm |
| Beam Angle | 60° |
| Input Voltage | 240V |
| LED | LED |