$109.90
The Tilda Downlight is a sleek and versatile lighting solution available in 2, 4, and 6 light options. Each adjustable downlight can be pulled out and features 360° rotation, allowing for precise directional lighting. With integrated LED technology and 3CCT color temperature settings (2700K – 4000K), Tilda offers customisable illumination to suit any space or mood.
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 8 × 12.5 cm |
| Mounting Type | Downlight |
| Physical Colour | White |
| Watts | 6 x 5W |
| Colour Group | White |
| Colour Temperature (CCT) | 2700K – Extra Warm White, 3000k – Warm White, 4000k – Neutral, Colour Selectable |
| IP Rating | IP20 |
| CRI | >90 |
| Input Voltage | 240V |