$37.60
Encore is a simple and stylish utility LED batten. Ease of installation and the use of robust materials make the fixture a must have for all common workspace. Metal and polycarbonate construction together with cool white LED light source will provide years of service life.
| Weight | 0.76 kg |
|---|---|
| Dimensions | 61 × 6 × 13.5 cm |
| Mounting Type | Batten |
| Physical Colour | White |
| Watts | 18w |
| Colour Group | White |
| Colour Temperature (CCT) | 5000k – Soft Daylight |
| Lumens | 1600lm |
| IP Rating | IP20 |
| Dimming Options | Non-Dimmable |
| Diameter | 125mm |
| Input Voltage | 240V |
| LED | LED |