$59.00
The Rilto range of garden post and spike lights offers a stylish outdoor lighting solution, available in rust, green, and black finishes to complement your exterior. Featuring integrated LED with a warm 3000k output, these low-voltage 24V fittings are IP65 rated for durability and reliable performance in all weather conditions. Low voltage, (24V), driver needed. Driver options C TR060.24V IP68 or C TR200.24V IP68.
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 6 × 28 cm |
| Mounting Type | Spike Light |
| Physical Colour | Black, Corten Rusty, Verde Green |
| Colour Group | Black, Corten, Green |
| Watts | 3w |
| Colour Temperature (CCT) | 3000k – Warm White |
| Lumens | 180lm |
| IP Rating | IP65 |
| Cord Length | 1000mm |
| Diameter | 35mm |
| Input Voltage | 24V DC |
| LED | COB |