$59.95
The Krilux outdoor spike light offers practical and durable garden illumination. Crafted from aluminium with a textured sand finish, it features an IP65 rating and a built-in moisture valve for long-lasting performance in outdoor environments. LED integrated with a warm 3000K glow, this low-voltage fitting can be used as a spike light in garden beds or surface mounted using the plate, enhancing pathways, plants, and architectural features with both function and elegance.
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 29 cm |
| Mounting Type | Spike Spotlight |
| Physical Colour | Black |
| Watts | 12W |
| Colour Group | Black |
| Colour Temperature (CCT) | 3000k – Warm White |
| Lumens | 562lm |
| IP Rating | IP65 |
| CRI | >90 |
| Diameter | 73mm |
| Beam Angle | 24° |
| Input Voltage | 24V DC |
| LED | COB |