$249.00
The Altez Oyster light is a modern lighting solution made from sturdy iron, sleek acrylic and plastic diffuser, featuring a crystal-look trim for stylish illumination. With integrated LED technology, it offers 3CCT colour options and is dimmable, allowing for customisable lighting in any space.
| Weight | 2.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 51.5 × 7.5 × 51.5 cm |
| Mounting Type | Oyster |
| Physical Colour | White |
| Watts | 48W |
| Colour Group | White |
| Colour Temperature (CCT) | 3000k – Warm White, 4000k – Neutral, 5000k – Soft Daylight, Colour Selectable |
| Lumens | 3450lm |
| IP Rating | IP20 |
| Dimming Options | Dimmable |
| Diameter | 500mm |
| Input Voltage | 240V |
| LED | LED |