$79.95
The Clarion exterior spot light range features durable designs with an IP54 rating, ensuring resistance to dust and water. Available as single or double lights, with or without sensors, and integrated LED technology, they provide reliable illumination for outdoor spaces while conserving energy. Perfect for enhancing security and lighting up gardens, driveways, and pathways.
| Weight | 0.68 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 14 × 15 cm |
| Mounting Type | Exterior Wall Light |
| Physical Colour | Black Frost |
| Watts | 2 x 10W |
| Colour Group | Black, Frosted |
| Colour Temperature (CCT) | 3000k – Warm White, 4000k – Neutral, 6000K – Daylight, Colour Selectable |
| Lumens | 1800lm |
| IP Rating | IP54 |
| Input Voltage | 240V |
| LED | SMD |