$11.90
The ELON Downlight is a sleek, LED integrated fitting featuring 3CCT colour selection (3000K–5000K) and TRIAC dimming for flexible lighting control. With an IP44 rating, it’s suitable for damp areas and is available in a clean white or modern nickel finish.
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 8 cm |
| Mounting Type | Downlight |
| Physical Colour | Nickel, White |
| Colour Group | Nickel, White |
| Watts | 9w |
| Colour Temperature (CCT) | 3000k – Warm White, 4000k – Neutral, 5000k – Soft Daylight, Colour Selectable |
| Lumens | 850lm |
| IP Rating | IP20 |
| Dimming Options | Dimmable |
| Diameter | 115mm |
| Input Voltage | 240V |
| LED | LED |