$79.00
The Blade 36W Batten is an LED-integrated light fixture with a selectable 3CCT colour temperature range of 3000K to 5000K. Constructed from durable aluminium and polycarbonate, it features a sleek design, is non-dimmable, and has an IP20 rating, making it ideal for indoor applications.
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4 × 122 cm |
| Mounting Type | Batten |
| Physical Colour | White |
| Watts | 36W |
| Colour Group | White |
| Colour Temperature (CCT) | 3000k – Warm White, 4000k – Neutral, 5000k – Soft Daylight, Colour Selectable |
| Lumens | 3600lm |
| IP Rating | IP20 |
| Dimming Options | Non-Dimmable |
| CRI | >80 |
| Input Voltage | 240V |